Ekstrem Tırmanış

2009-04-29 18:17:00

SALON TIRMANIŞI

Aşağıda açıklanmış olan Kaya Tırmanışı Sporunu kısaca salon içerisinde gerçekleştirme olanağı sunar.


Tırmanışın anatomik haraketleri duvar üzerindeki rotaya bağlı olarak kaya tırmanışı ile tipik bir benzerlik içindedir. Sadece doğal ortamdan yoksun olarak, salon içerisinde, yapay tutamaklar ile bu spor aynı disiplin ve kurallarla gerçekleştirilir. Şehir ortamının verdiği konfor ve güven duygusu ile zihinsel olarak daha da rahat bir antrenman ya da öğrenme olanağı sunar. Yine tüm emniyet sistemleri ve kuralları geçerli olacak şekilde spor tırmanış duvarı inşa edilir ve risksiz bir şekilde bu ekstrem sporu, salon duvarları ile çok daha yakınınızda yapabilrisiniz.

http://www.dorukspor.com/sportirmanis/wp-content/uploads/2008/02/zorty.jpg

 


http://www.vazgectim.com/tatil/dagcilik.jpg

Spor Tırmanış [Kaya Tırmanışı] 

Önceleri dağcılığın bir kolu olarak tanınan kaya tırmanışı, uzun süredir rüştünü ispatlamış, bağımsız bir spor dalı. Bu spora, doğayla baş başa, fit ve sağlıklı kalmak, biraz da adrenalini damarlarında hissetmek için başlayanlara göre, tırmanmanın kısa süre sonra bir tutku halini alır.

Doğayla iç içe olmaktan, trekking gibi sporlardan hoşlanıyorsanız kendinizi biraz zorlamak için kaya tırmanışı iyi bir seçenek olabilir. Her ne kadar ekstrem bir spor olarak kabul edilse de gözünüz korkmasın. Kaya tırmanışı, heyecan duygusunun veriyor, stratejik karar verme yeteneğinizi geliştiriyor. Denge, estetik, esneklik ve gücü bir araya getiren bu sporda doğaya rağmen değil, ona uyum sağlayarak ilerleniyor. Fiziksel güç ve zekayı aynı anda kullanmak gerekiyor. Bir nevi insan kendi kendine meydan okuyor! Kaya tırmanışında, kol ve bacak kasları başta olmak üzere, vücudun hemen hemen bütün kasları çalışıyor. Kayaya yaklaşılan pozisyonlar ise karın kaslarına fayda sağlıyor. Doğa ile iç içe olmak ve temiz hava, tabii ki beden ve ruh sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor. Kaya tırmanışı, sportif tırmanış(spor tırmanış) ve geleneksel tırmanış olarak ikiye ayrılıyor. Yeni başlayanlara sportif tırmanış tavsiye edilir.

Geleneksel tırmanış daha onceden konulmus boltlar olmadan sadece yaninizdaki malzemeleri kullanarak tırmanma şeklidir.

Sportif tırmanış önceden yerleştirilmiş boltları takip ederek, üstüne ekspres yerleştirerek rota üzerinden tırmanma şeklidir. Geleneksel tırmanışa göre daha kolay ve daha güvenlidir.

Hangi tırmanış yöntemi olursa olsun, tırmanış kişisel gelişime faydası kanıtlanmış bir spordur. Özgüven gelişimi başta olmak üzere, risk altında ani karar verebilme, grup bilinci, takım çalışması içinde bireyin rol gelişimi, fiziksel gelişim başta olmak üzere insan üzerinde bir çok etkisi vardir.

Özellikle gelişim çağındaki çocukların bu tarz bir spor ile tanışmış olmaları kişilik yapılarını olumlu yönde güçlendirecektir. Onlara sportif bir disiplin kazandıracaktır.

1397
0
0
Yorum Yaz