eskrim'in kuralları

2009-02-25 20:53:00

Kurallar çok basit. Üç farklı tip silah var: Epe, flöre, kılıç
EPE branşında elinizde yuvarlak başlı bir tür kılıç var ve siz bunun ucuyla rakibin vücuduna tuş yapmaya çalışıyorsunuz. Tuş için epenin ucunu rakibin vücudunda herhangi bir yere değdirmeniz yeterli. Baş, kol, bacak, topuk her yer olabilir. Sayı önce tuş yapana verilir ve oyun tekrar başlar, 5 tuşa ilk ulaşan maçı kazanır. Aynı anda yapılan tuşlarda iki tarafa da birer tuş verilir.
FLÖRE, Elinizdeki silah daha küçük ve de daha zarif, gene silahın sadece ucuyla tuş yapabiliyorsunuz. Ama bu sefer sadece rakibin gövdesine yapılan tuşlar sayılıyor. Diğerleri, yani kol, baş ve bacaklara yapılan tuşlar puan kazandırmıyor.
KILIÇ ise daha da değişik. Bu kez belden yukarıda her yere tuş yapabiliyorsunuz. Yani baş ve kollara da tuş geçerli. Üstelik silahın sadece ucuyla değil yan taraflarıyla da vurabiliyorsunuz. Böylece tuş yapmanız çok kolaylaşıyor
Maçlar, 16 m. uzunluğunda 1.5-2.0 m. genişliğinde bir pist üzerinde bir baş hakem gözetiminde oynanıyor, baş hakem kurulmuş olan elektrik donanımı sayesinde alınan sinyalleri teknik kurallar ile birleştirerek her puan için karar veriyor.Bu şekilde oldukça basitanlatılabilen bu spor aslında toplumda yaygın olan imajın aksine oldukça kompleks. Eskrimde bilinen yaklaşık 12 000 hareket var ve maç esnasında sporcu saniyenin onda biri kadar bir zamanda bir sonraki hamlesine karar verip uygulamak zorunda. Bu da ancak oldukça sıkı bir antreman periyodunun kıvrak zekayla birleştirilmesiyle sağlanabiliyor. Bu arada ilgi duyanlara ve başlamak isteyenlere bir haber daha : Eskrim salon sporları arasında en çok kondisyon gerektiren 2. spor.
ESKRİM NE ÖZELLİKLER KAZANDIRIR?

Eskrim hızlı,hareketli ve tempolu bir spordur. Atletik açıdan bakıldığında, hız ve dayanıklılık, bu sporun en önemli özellikleridir. Kişiye kazandıracağı diğer özellikler, güçlülük, esneklik, hareket hızı ve koordinasyon kolaylığı. Ancak, sağladığı reaksiyon hızı (refleks) ve mücadele azmi, kişiye en önemli katkısıdır. Zihinsel açıdan eskrim, strateji geliştirmeye ve taktik uygulamalara yönelik yararlar sağlar. Eskrimcinin, kısa maç süresi içinde rakibini çabucak değerlendirmesi ve stilini ona uyarlaması gerekecektir. Eskrim, zihinsel bir oyunun bütün koşullarını içerir. Çok süratli biçimde, birkaç hamle sonrası için zamanında karar verme gerektirdiğinden, eskrim maçı, çabuk oynanan bir satranç maçına benzetilir.
Keskin, analitik bir zeka gereksinimi yanında eskrim, karar mekanizmasının çabuk çalışmasını ve fırsatın ilk belirdiği anda, saldırıya geçme cesaretini gerektirir. Eskrimci bu anı değerlendirmekte gecikirse fırsat kaçmış olur. Her an hazırlıklı olma, hasmını sürekli kontrol altında tutma sonucunda, başarıyla uygulanan bir saldırı planı, kendine güven duygusunun artmasına yol açar.
E S K R İ M 'de silah tekniklerine özgü sporcu tiplemesi var mıdır ?
Tipleme özelikleri bakımından, her eskrimcinin, stilini geliştirirken, kendi doğal yeteneklerinden yararlanması gerekir. Örneğin, epede avantaj sayılan uzun boy, kılıç için geçerli değildir. Yine, ufak tefek ve ince yapılı eskrimcilere flörede tuş yapılması oldukça zordur. Ancak, örneğin epede kolun uzun olması arzu edilirken, flörede bacakların uzun olması avantaj sağlar.
E S K R İ M 'de kişisel müsabaka malzemesi neleri içerir?
Müsabık sporcunun malzemesi şunlardan oluşur:
 • Vücudu koruyan bir iç güvenlik giyisisi ve üzerine giyilen bir eskrim elbisesi,
  Maske, silah, vücut kordonu, eldiven, çorap ve ayakkabı.
 • Flöre'de ve Kılıç'ta geçerli tuş yüzeylerinin belirlenmesi için, bunlardan başka, madeni kumaştan bir yelek giyilir.
 • TÜRKİYE ESKRİM BAŞARILARI
 • Eskrimde uluslar arası başarılar elde eden diğer eskrimciler:İbrahim er gençler balkan 3.lüğü Sezgin şakiroğlu aynı turnuva da flöre de Balkan 3.lüğü,Sadettin Turan 1989 Akropolis turnuvasında epe 1.lik almıştır.
  Bu bilgileri paylaşan arkadaşıma teşekkürler.

  7520
  0
  0
  Yorum Yaz