MASA TENİSİ MASA ÖZELLİKLERİ...

2009-02-25 21:30:00MASA TENİSİ MASASI ÖZELLİKLERİ

1)-Masa tenisi masası,9 ayaklı(uzun)yada 5 ayaklı  dikdörtgen olup,

 uzunluğu 2.74 cm.eni 1.525 cm. yerden yüksekliği 76cm olacaktır.

2)-Standart bir Masaya 30cm yükseklikten bırakılan bir top,23 cm

 zıplaması gerekmektedir.

3)-Masa yüzeyi koyu renkte olup,yan çizgileri 2cm olmalıdır.

4)-Masanın,file ile ayrılmış her iki sahasını dikey olarak,merkez çizgisi        ayırmaktadır.Bu eşit olarak sahayı 76.25 cm olarak ikiye ayırır.

(Çiftler maçı için servis atma ve karşılamada)

.4. RAKET

* Raket, herhangi bir boyut, şekil ve ağırlıkta olabilir. Ancak tablası eğilmez, sert ve düz yüzeyli olacaktır.
*
Tabla kalınlığının en az % 85'i doğal tahta olacaktır. Tablanın içindeki yapıştırıcı tabakası, karbon lifi, cam lifi veya sıkıştırılmış kağıt gibi lifli malzemeler ile sıkıştırılmış olabilir. Ancak bu tabakalar toplam kalınlığın % 7,5'u veya 0.35 mm'den daha kalın olmayacaktır. (Hangisi daha küçük ise).
*
Tablanın topa vurmak için kullanılan yüzü, yapıştırıcı dahil toplam kalınlığı 2 mm'den çok olmayan, pütürleri dışa doğru, basit bir pütürlü lastikle, yada yapıştırıcı dahil toplam kalınlığı 4 mm'den çok olmayan, pütürleri içeri veya dışarı doğru sandviç lastikle kaplanmış olacaktır.
*
Basit pütürlü lastik, bütün yüzeyi boyunca cm2'de 10'dan az, 50'den çok olmayan düzgün dağılmış pütürlü, doğal veya sentetik, tek tabakalı gözeneksiz bir lastiktir.
*
Sandviç lastik, kalınlığı 2 mm'den çok olmayan basit pütürlü bir dış tabaka ile kaplanmış gözenekli bir lastik tabakasıdır.
*
Lastik kaplama malzemesi tablayı tamamen kaplamalı, ancak taşmamalıdır. Sadece, tablanın raket sapına en yakın ve parmaklarla kavranan kısmı kaplanmamış bırakabilir veya herhangi bir malzeme ile kaplanabilir.
*.
Tabla, tabla içindeki her tabaka ve kaplama malzemesinin her tabakası veya tablanın topa vurmadan kullanılan yüzündeki yapıştırıcı, sürekli, kesintisiz ve her yerinde aynı kalınlıkta olacaktır.
*
Tablanın kaplı yüzündeki kaplama malzemesinin yüzeyi veya kaplamasız tabla yüzü; mat bir yüzde canlı kırmızı, diğer yüzde siyah olacaktır.
*
Yüzeyin sürekliliğinde ve renginin tek düzeliğinden kaza sonucu oluşan küçük sapma ve aşınmalara, yüzeyin niteliği önemli ölçüde değiştirmediği sürece izin verilebilir.
*
Oyunun başlangıcında veya oyun içinde raketini değiştirdiğinde, her oyuncu, rakibine ve hakeme kullanacağı raketi gösterecek ve incelemelerine izin verecektir.


                                                                                          

30071
0
0
Yorum Yaz