Serbest Dalış Nedir ?

2009-04-29 18:24:00
Serbest dalış sporu, zamanında insanların geçimini sürdürebilmeleri amacıyla başlamış ve  sualtı avcılığı ve sualtının keşfinin çok ötesine geçip günümüzde limitlerin neler olabildiğini isteyen birçok dalgıç tarafından çok ayrı boyutlara çekilmiş ve her geçen gün bu daha da ileriye gitmektedir.

Serbest dalış, insanın nefesini tutarak sualtında performans göstermesidir

Serbest dalışın başlangıcı çok eskilere dayanıyor, bunun da nedeni özellikle avlanma gibi doğal ihtiyaçlar. Serbest dalış rekorlarının resmi başlangıcı ise 1949 yılı.

Serbest dalış atletik bir antrenmandan çok bir adaptasyon gerektirir ve vücudumuza oksijensiz fonksiyon göstermeyi öğretmeden güçlü ve kontrollü kaslar yaratmak bir çözüm değildir. Kişiye bağlı olarak öğrenme süresi daha çok veya daha az zaman alabilir, fakat serbest dalışı öğrenmek için herkesin bu çalışmadan geçmesi gereklidir. Bazı insanlar vücudu düşük seviyede oksijenle çalışmaya kısa sürede adapte edebilirler, bazıları içinse bu çok uzun sürebilir. Bu adaptasyonu hızlı gerçekleştirebilenler potansiyel olarak daha iyi serbest dalıcı olabilirler, fakat bu adaptasyonu uzun sürede sağlayanlar daha uzun zaman alsa bile ayni sonuca ulaşabilirler. Sonuç olarak, prensipte iyi bir serbest dalıcı olmak kişinin vücuduna oksijensiz veya çok düşük seviyede oksijen ile çalışmayı öğretebilmesi anlamına geliyor.

Rekortmen serbest dalıcılar yalnızca çok yetenekli sporcular değil, kendi içlerinde ayrı bir tür gibidirler.
Yarışma seviyesinde yapılan serbest dalışta amaç nefes tutarak, kurallarla belirlenmiş 5 farklı kategoride en derin noktaya ulaşmak şeklinde gerçekleştiriliyor.

Dalgıcın ulaşmak istediği derinlik, mesafe veya zamana ve bunun için seçtiği malzeme desteğine göre yarışma seviyesinde serbest dalış çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. En saygın ve önemli kategoriler Dikey Dalış kategorileridir, fakat Yatay Dalış kategorileri de var olan havuzların deneme kolaylığı sağlaması nedeniyle oldukça popülerdir.

http://profile.ak.facebook.com/object2/1947/120/l13351660126_1391.jpg

Kategorileri

Dikey Dalış

Bu kategorilerde amaç nefes tutarak belli bir derinliğe ulaşabilmektir. İki ana gruba ayrılır. Sabit Ağırlık ve Değişken Ağırlık

Sabit Ağırlık

Bu kategori grubunda dalgıç dalışını yaparken kullandığı ağırlık ve malzemeyi aynı şekilde yüzey

dönüşte de kullanmak zorundadır.

Malzeme Destekliği Sabit Ağırlık: Dalgıç dalış ve çıkışını palet desteğiyle gerçekleştirmelidir. Serbest dalışın en   popüler kategorisi olarak bilinmektedir.

  • İp Destekli Sabit Ağırlık: Dalgıç dalışını ve çıkışını ipten kendini çekerek gerçekleştirir. Palet kullanmasına izin verilmez.
  • Desteksiz Sabit Ağırlık: Serbest dalışın en doğal formudur, resmi bir kategori olarak kabul edilmesi çok yenidir. Dalgıç iniş ve çıkış sırasında palet veya ip gibi hiçbir malzemeden destek olmadan (daha çok kurbağalama stilde) dalışını gerçekleştir.

Değişken Ağırlık

Bu kategori grubunda, dalgıç dalışını bir ağırlık yardımı ile gerçekleştirirken, ağırlığı dipte bırakıp dönüşünü ağırlıksız olarak gerçekleştirir. İnişte kullanılan araçlar dalgıçın rahat bir pozisyonda durmasını sağlayan mekanik bir araç olabilir. Bu kategorilerde sporcular inanılması güç derinliklere ulaşıyorlar, ve özellikle iniş sırasında kas gücünün diğer kategorilerdeki gibi kullanılmaması sebebiyle, kategorinin en önemli yanı serbest dalıcının bu yüksek derinliklerdeki basınca dayanabilmesi, ve bunun getirdiği zorluklara karşı koyabilmesidir. Bu gruptaki iki kategori şu şekildedir:

  • Limitli Değişken Ağırlık: Dalgıç inişini bir ağırlıkla gerçekleştirir (kullandığı aracı kızak olarak adlandırıyoruz) ve ulaşılan derinlikte bu aleti bırakır Çıkışı ise tamamen kendi gücünü kullanarak seçimine göre palet vurarak veya ipten kendini çekerek tamamlamak zorundadır. Bu sabit ağırlık ve değişken ağırlık kategorilerinin bir bakıma kombinasyonu niteliğindedir.
  • Limitsiz Değişken Ağırlık: Dalgıç dalışını ağırlıklı kızak yardımı ile gerçekleştirirken, çıkışını bir balon desteği ile tamamlıyor. Bu serbest dalıcıların en büyük derinliklere ulaşmalarını sağlayan, serbest dalışın en inanılmaz kategorisidir Bu kategorinin lojistik ve maddi desteğin çok yüksek olmasını gerektirmesi sebebiyle diğer kategorilere göre daha az rekor yapılabiliniyor, fakat her rekor derinliklerin aşırılığı nedeniyle büyük ilgi uyandırıyor.

http://www.unite.com.tr/images/akcan1_b.jpg

Yatay Dalış

Bu tip serbest dalista amaç sualtinda yatay olarak belli bir mesafeye ulasmak. Bu kategoride derinklik önemli degil. Daha çok havuzda yapiliyor fakat sig suda denizde veya göllerde de gerçeklestirenler var.

  • Malzeme Destekli Yatay Dalis: Bu kategoride dalgiç paletten destek alabiliyor. Dalgiç dalisin sonuna kadar ayni malzemeyi kullanmak zorundadir.

Desteksiz Yatay Dalis: Bu kategoride dalgiçin palet kullanmasina izin verilmez. Bu nedenle dalgiç tamamen uygun yüzme teknigi kendi vücut enerjisini kullanir.

1545
0
0
Yorum Yaz